top of page

Lise Değişim Hangi Ülkelerde Var?

Tüm dünyada lise değişim programlarına katılabilir ve lise eğitiminin bir kısmını, kalan kısmını veya tamamını o ülkede geçirebilirsiniz. Ancak lise değişim programına katılmadan önce ülke tercih edilirken dikkat edilmesi gereken bir kaç kriter vardır, bunlardan en önemlisi ise denklik ve dil yeterliliği konusudur. Öğrenci lise eğitimini geçireceği ülkeyi belirlerken şüphesiz ki gideceği ülkenin eğitim diline hakim olmalı ve dersleri takip edebilmelidir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağlı eğitim kurumlarında eğitim alan öğrencilerin büyük bir kısmı 1. yabancı dil olarak İngilizce eğitim almaktadır; bu sebeple eğitim dili İngilizce olan ülkelerde lise değişim programına dahil olmak Türkiye'deki öğrencilerin ilk tercihidir. 

Öte yandan 1. yabancı dil olarak Almanca, İtalyanca veya Fransızca da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda öğretilmektedir. Bu sebeple öğrenciler bu dilde eğitim yapan ülkelerde de lise değişim programına katılabilirler. 

  • Almanya

  • Viyana

  • İtalya

  • Fransa

  • Kanada

Her ne kadar yukarıda belirtilen ülkelerde lise değişim programına dahil olmak mümkün olsa da, programa katılacak öğrencilerin gideceği ülke tercih edilirken öğrencinin eğitim planlaması da dikkate alınarak tercihte bulunulmalı, öğrencinin konaklama ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurulmalıdır. 

Öğrencinin diline hakim olmadığı veya eğitim takip edebilecek kadar dil yeterliliğine sahip olmadığı ülkelerde lise değişim yapılmamalıdır. Öğrenci diline hakim olmadığı bir ülkede, lise eğitiminin bir yılını veya bir kısmını yurt dışında geçirecek ve Türkiye'de denklik alarak yine Türkiye'den mezun olacak ise öğrencinin yıl kaybı yaşaması söz konusu olabilir. 

bottom of page