top of page

Lise Değişim Programı Nedir?

İngilizcesi Student Exchange Program olan ve örgün eğitimde lise dönemine girecek veya girmiş olan öğrencilerin katılabileceği Lise Değişim Programı, kültürler arası değişimi, öğrenimi ve paylaşımı amaç edinen; değişim programına katılan öğrencinin dil gelişimini sağlayan; öğrenciyi College Board Advanced Placement gibi uluslararası eğitim modülleriyle buluşturan ve tüm dünyadan her yıl 65000'i aşkın öğrencinin dahil olduğu dünyanın en büyük öğrenci hareketlilik programlarından biridir.

Değişim programları, öğrencinin örgün eğitim içinde bulunduğu sınıf seviyesine göre türlere ayrılır.

Programa katılan öğrenciler tercih ettiği programlara göre misafir oldukları ülkede yerel bir ailenin yanında veya yurtta konaklarken, yine gittikleri ülkelerde özel veya devlet okullarında eğitim alma fırsatı yakalamaktadır.

 

Lise Değişim Programları, programa katılan öğrencinin misafir olduğu ülkede yaşıtları ile birlikte bir lisede derslere katıldığı, uluslararası akademik eğitim sistemlerini yakından tanımaya olanak bulduğu, öğrencinin dünya görüşünü zenginleştiren bir program olarak öğrencilerin misafir olduğu ülkenin yerel dilini öğrenmelerine, yeni bir ülke ve kültüre uyum sağlamalarına, kültürlerarası iletişimlerini ve hoşgörülerini geliştirmelerine katkı sağlar. Değişim programları her şeyden önce öğrencilerin küresel bir bakış açısı geliştirmelerini mümkün kılar.

Değişim programları, alışık oldukları ortam, şehir ve ülkeden ayrılarak yeni bir çevrede ve kültürde yaşamaya gönüllü, farklı kültürleri tanımaya ve kendileri gibi dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle iletişim kurmaya meraklı; problem çözme, adaptasyon, girişimcilik ve yaratıcılık gibi çok sayıda 21. yüzyıl becerisi geliştirmek isteyen öğrencilerin tercih etmesi gereken bir programdır.

Uluslararası eğitim içerikli programlar içinde en güvenli programlar arasında yer alan lise değişim programları, saygın ve tecrübeli ofis ve saha ekiplerine sahip doğru lise değişim programı yürütücüsü kurumlarla planlandığında hem öğrencinin hem velinin hem de öğrencinin misafir olduğu ülkenin hiç bir problemle karşılaşmadığı akademik içerikli programlardır.

      

 

bottom of page